6 września 2024 roku w kampinoskim parku odbyło się Narodowe Czytanie.

Akcja organizowana jest od 2012 roku, zainicjowana została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lekturą „Pan Tadeusz”.

W tym roku, decyzją prezydenta, czytaliśmy fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Kampinosie oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kampinos. Patronat Honorowy objęła Para Prezydencka.

Kilka minut po godzinie 13.00 uczniowie naszej szkoły:  Anastazja Komorowska i Mikołaj Tymofiewicz zainaugurowali kampinoskie Narodowe Czytanie 2024. Odczytany został również list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pośród zieleni, przy słonecznej, aczkolwiek wietrznej pogodzie, rozpoczęliśmy nasze wspólne czytanie „Kordiana”.  W rolę tytułowego Kordiana (oraz Podchorążego) wcielił się Sebastian Kubiak z klasy 7. Czytali kolejno: Pan Kazimierz Żarski (Grzegorz) – nauczyciel fizyki, uczennica 7 klasy Maja Leśniewicz (Wioletta), Przewodnicząca Rady Gminy pani Agnieszka Błażejewska (Papież), Wójt Gminy Kampinos Piotr Grzelak (Prezes), Ksiądz Proboszcz Parafii Kampinos Bogusław Zalewski (Ksiądz), Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Natalia Sowińska (Strach), mieszkanka Kampinosu pani Ewa Lachowska-Żarska (Imaginacja), uczeń klasy 7 Alan Grzywiński (Car).

W scenie zbiorowej (w roli ludu) wystąpili: mieszkaniec Kampinosu Pan Stefan Górski (Szlachcic), przedstawiciel Policji Pan Piotr Radkiewicz,  nauczyciel  edukacji wczesnoszkonej Pani Renata Zakowana,  Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Komorowska oraz uczennice – Maja Sotomska, Julia Szymańska,  Julita Stecko i uczeń –  Mateusz Walędziak – młodzież z klas ósmych.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie  tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Darii Jaczyńskiej – nauczycielki języka polskiego w naszej szkole – za wybranie fragmentów utworu i przygotowanie uczniów.

Dziękujemy za piękne czytanie i obecność. Zapraszamy na kolejne Narodowe Czytanie za rok.