Biblioteka Publiczna Gminy Kampinos po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W tym roku obchodzimy 78 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim (19.04.1943 r.). Symbolem akcji „Żonkile: łączy nas pamięć”, jest żółty kwiat – żonkil, który każdego roku po zakończeniu powstania otrzymywał Marek Edelman od anonimowego darczyńcy. Możemy o tym przeczytać chociażby w książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Młodszych czytelników zachęcamy do sięgnięcia po książkę „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza.

W poniedziałek na stronie biblioteki będą dostępne linki do filmów tematycznych  dla dzieci i młodzieży, ale po obejrzeniu pokazów przedpremierowych, zachęcam wszystkich Państwa do obejrzenia tych materiałów.

Film „Muranów – dzielnica Północna” jest adresowany do uczniów klas 7-8, „Będę pisać”- przeznaczony dla klas 4-6, a dla najmłodszych uczniów z klas 1-3, dostępne będą dwa opowiadania: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej i „Historia pewnej ulicy” Joanny Bednarek.

Obchody wydarzeń rozpoczynamy już 18 kwietnia (niedziela). Zapraszamy Państwa na Facebook Muzeum POLIN, w serwisie YouTube, o godz. 11.00 można będzie wysłuchać koncertu „Josimowe koraliki” upamiętniającego postać Josimy Feldschuh, młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta, a o godz. 18.00, na żywo, wysłuchać dyskusji nt. „Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle”. O kobietach walczących w getcie warszawskim rozmawiać będą Sylwia Chutnik, Karolina Szymaniak i Zuzanna Hertzberg.

Zapraszam

dyrektor BPG Kampinos – Karina Leszczyńska