Multimedialna wystawa z  okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego „Nie żałować Niepamięci. O Powstaniu z ust Powstańców”

Termin wystawy:             1 – 30 sierpnia 2024 r., wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki

Miejsce:                               Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 w Warszawie

Strona:                                 www.koszykowa.pl

Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do Biblioteki na Koszykowej, gdzie w sierpniu będzie można podziwiać multimedialną wystawę „Nie żałować Niepamięci. O Powstaniu z ust Powstańców”. Towarzyszyć jej będą cztery spotkania z Powstańcami Warszawskimi.

Wystawa składa się z nagrań – opowieści Powstańców Warszawskich, ich fotografii, oraz zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki: Prasy Powstania Warszawskiego oraz Jawnutki. Biblioteka, dzięki współpracy z Domem Powstańców Warszawskich, zrealizowała nagrania wytypowanych Powstańców Warszawskich, którzy nie tylko podzielili się swoimi wybranymi wspomnieniami, lecz także opowiedzieli o symbolach Powstania Warszawskiego – „Znaku Polski Walczącej”, godziny „W”, historii zdobycia PAST-y oraz „Pomnika Małego Powstańca”.  Rozpoczyna ją utwór Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Ten wiersz-wyliczanka, stanowiący najprostszą formę edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia, recytowany przez Powstańców zaproszonych do nagrań, w symboliczny sposób nawiązuje do udziału dzieci i młodzieży w zrywie powstańczym.

Nieodłączną częścią wystawy jest cykl czterech spotkań wokół powstańczej tematyki, które poprowadzi Tomasz Wolny – prezenter telewizyjny, dziennikarz związany sercem z Powstańcami. Spotkamy się w Bibliotece na Koszykowej o godz. 17.00:

2 sierpnia 2024 r.             wernisaż wystawy z udziałem Powstańców biorących udział w nagraniach; spotkanie z Panem Zbigniewem Grochowskim – ostatnim żyjącym fotoreporterem Powstania Warszawskiego

19 sierpnia 2024 r.          o Powstaniu okiem historyka

20 sierpnia 2024 r.          Zygmunt Walkowski – kolorowe fotografie z Powstania Warszawskiego

29 sierpnia 2024 r.          finisaż wystawy, Śpiewanki z Powstańcami i Ferajną z Hoovera

Wystawa i cykl spotkań to wyjątkowa okazja do pokazania opowieści prawdziwych świadków historii w miejscu, które na co dzień gromadzi tłumy młodych ludzi, stopniowo budujących dojrzałe i świadome społeczeństwo. Biblioteka na Koszykowej posiada jedne z większych w kraju zbiory związane tematycznie z Warszawą, które dzięki digitalizacji, będzie można zaprezentować szerszemu gronu odbiorców. Wydarzenie kierujemy nie tylko do naszych Czytelników, ale także do społeczności warszawskiej, jak i całego Mazowsza. Materiały wchodzące w skład wystawy (nagrania Powstańców oraz zaproszonych gości) wejdą do katalogu zbiorów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy, przez co poszerzymy grono odbiorców i tym samym zachowamy pamięć o Powstaniu Warszawskim dla przyszłych pokoleń.

Pomysłodawczynią wystawy, jak również jej autorką jest Paulina Niedzielska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która działa aktywnie w zakresie fotografii i wideo.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik, Prezydent m.st. Warszawy, pan Rafał Trzaskowski oraz Związek Powstańców Warszawskich.

Przyjdź, obejrzyj, spotkaj się na żywo z Powstańcami!